Wiertła Irwin – najlepsze akcesoria do wiercenia otworów w drewnie, betonie i metalu

W pracach budowlanych i podczas remontów używa się przeróżnych narzędzi i materiałów. Szpachelki, ściski, dłuta, imadła, noże i ostrza, wkrętaki, piły, gwoździe – to zaledwie kropla w morzu, jeśli chodzi o szeroki wachlarz produktów niezbędnych do pracy fachowców z branży budowlanej. Wystarczy odwiedzić pierwszy z brzegu sklep lub skład budowlany, by przekonać się, że półki sklepowe wręcz uginają się od ogromu najprzeróżniejszych produktów.

Bez specjalistycznych akcesoriów wiele robót byłoby trudnych lub wręcz niemożliwych do wykonania. Wyobraźmy sobie wbijanie gwoździ, przykręcanie śrub lub przecinanie desek bez użycia konkretnych, stworzonych na tę okoliczność akcesoriów. Oczywiście obok tradycyjnych narzędzi, takich jak młotek, piła czy wkrętak, w branży na co dzień używa się ich bardziej zaawansowanych odpowiedników. Elektronarzędzia, bo o nich mowa, umożliwiają usprawnienie i przyspieszenie wielu prac, czyniąc robotę znacznie przyjemniejszą. Do najczęściej stosowanych elektronarzędzi należą wiertarki i wiertarko-wkrętarki, umożliwiające wiercenie otworów w różnych materiałach. Oczywiście samo narzędzie byłoby bezużyteczne bez odpowiednich wierteł. A jeśli o nich mowa, warto zaufać sprawdzonej marce i wybrać najlepszy możliwy sprzęt, taki jak wiertła Irwin.

Różne rodzaje wierteł – wiertła do metalu, drewna i betonu

Podczas prac budowlano-remontowych przychodzi w końcu taki moment, że trzeba wywiercić jakiś otwór – czy to, żeby połączyć ze sobą dwa elementy, czy przymocować coś co ściany albo podłogi. W takim wypadku fachowiec sięga po wiertarkę. Jednak zanim rozpocznie pracę, powinien dobrać odpowiednie wiertło. Jego wybór jest uzależniony od kilku kwestii, m.in. od tego, w jakiej powierzchni ma być zrobiony otwór i jaka powinna być jego średnica. Każdy, kto choć raz miał okazję trzymać wiertarkę w dłoniach, powinien wiedzieć, że to, jakie wiertło wybierzemy do danej pracy, ma ogromne znaczenie. Innego wiertła użyjemy do wiercenia w płytach wiórowych, a innego do płytek ceramicznych. Wiertła można podzielić na trzy grupy pod względem przeznaczenia. Wyróżniamy:

  • wiertła do metalu,
  • wiertła do drewna,
  • wiertła do betonu, ewentualnie kamienia.

Każdy z wymienionych rodzajów wierteł różni się kształtem oraz materiałem, z jakiego został wykonany. Przykładowo wiertła do metalu są wytwarzane ze stali kobaltowej HSS (High Speed Steel) lub nawet stali powlekanej tytanem, natomiast podczas produkcji wierteł do betonu stosuje się m.in. mieszaninę węglików kobaltu czy wolframu. Wszystko po to, żeby wiertła jak najlepiej pełniły swoją funkcję.

Budowa wierteł – co warto wiedzieć? Jak dobrać odpowiednie wiertła?

Można powiedzieć, że wiertła w gruncie rzeczy służą do tego samego, czyli do wykonywania otworów. Jednak, jak zostało wyżej wspomniane, wybór odpowiedniego typu wiertła to kluczowa sprawa, od której zależy powodzenie całej akcji. Wiertłem do drewna nie wywiercimy dziury w metalowej powierzchni, a próbując dokonać czegoś takiego, na własne życzenie zmniejszymy żywotność samego wiertła lub zupełnie je zniszczymy.

Jednak oprócz podziału wierteł pod względem materiału, w którym ma być wykonywane wiercenie, można je również podzielić na bardziej konkretne typy. Na rynku znajdziemy zestawy wierteł, dzięki którym wykonamy zaplanowane działania sprawnie i bez komplikacji. I tak np. wśród wierteł do drewna znajdziemy:

  • wiertła kręte – jedne z najpopularniejszych, szeroko stosowanych rodzajów wierteł, świetnie nadają się do wiercenia otworów walcowych. Chętnie używają ich fachowcy z branży dekarskiej i stolarskiej;
  • wiertła spiralne – stworzone do wykonywania otworów zarówno w miękkim, jak i twardym drewnie (np. pod kołki czy wkręty);
  • wiertła piórkowe – przeznaczone do wiercenia otworów o większych średnicach, lecz mniej precyzyjne niż wiertła kręte.

Wiertła do metalu możemy podzielić m.in. na:

  • wiertła HSS – materiał, z którego się je wytwarza, to tzw. stal szybkotnąca. Wiertła tego rodzaju lubiane są przez fachowców za precyzję i prostolinijność wierceń;
  • wiertła kobaltowe – wiertła o wielokrotnie większej twardości od wierteł konwencjonalnych. Umożliwiają wiercenie w bardzo twardych materiałach, z którymi inne wiertła mogłyby sobie nie poradzić.

Jeśli natomiast mowa o wiertłach do betonu, wyróżniamy m.in. takie wiertła jak:

  • wiertła widiowe – wiertła przeznaczone do użycia w wiertarkach udarowych. Węgliki spiekane użyte do ich wytwarzania nadają produktom wysoką wytrzymałość, a fachowcowi dają pewność, że nie zawiodą nawet przy trudnych zadaniach;
  • wiertła diamentowe – dzięki nim uzyskać można precyzyjne otwory o gładkich krawędziach. Co istotne, wiertła diamentowe doskonale sprawdzają się przy wierceniu w ceramice, redukując ryzyko pękania płytek ceramicznych przy wierceniu otworów.

Wiertła Irwin dostępne w hurtowni Batel. Duży wybór produktów, dystrybucja, sprzedaż, ilości hurtowe

Szukając produktów niezbędnych podczas prac budowlanych, warto skorzystać z usług dobrze wyposażonej hurtowni budowlanej. Współpraca ze sprawdzoną i pewną firmą gwarantuje poważne podejście, sprawną obsługę i terminowe dostawy. Na stronie internetowej hurtowni Batel dostępny jest wygodny katalog, w którym można sprawdzić, jakie produkty można zamówić. Wśród nich znajdziemy szeroką ofertę artykułów znanej i szanowanej na rynku budowlanym marki Irwin. Irwin słynie z solidności i wysokiej jakości produkowanych narzędzi, a wiertła tej marki wybierane są zarówno przez majsterkowiczów amatorów, jak i przez profesjonalistów z branży budowlano-remontowej. Jeśli więc interesują nas produkty takie jak wiertła piórkowe do obróbki drewna, wiertła stopniowe do metalu, wiertła uniwersalne albo inne szeroko pojęte produkty do wiercenia w różnych rozmiarach, warto zajrzeć na stronę Batel i przejrzeć bogatą ofertę wierteł.