Ściernice trzpieniowe – narzędzie do precyzyjnego szlifowania stali wysokostopowych, drewna i tworzyw sztucznych
Branża budowlana i remontowa jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. W związku z tym jest też jedną z najbardziej dochodowych. W jej ramach istnieje wiele różnych zawodów, od murarzy, dekarzy i stolarzy po hydraulików i elektryków. Pracownicy budowlani są odpowiedzialni za budowanie nowych obiektów lub remontowanie istniejących. Odpowiadają także za rozbiórkę starych konstrukcji.
Jednak fachowcy nie mogliby wykonywać swojej pracy bez odpowiedniego sprzętu. Narzędzia używane przez robotników pracujących w branży budowlanej, są wykorzystywane do bardzo wielu zadań, m.in. do wznoszenia konstrukcji, kładzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej czy szlifowania powierzchni. Są one często potrzebne do realizacji wielu projektów związanych z modernizacją domu, takich jak montaż nowych podłóg lub szafek, przebudowa kuchni i łazienek, układanie płytek podłogowych czy montaż płyt gipsowo-kartonowych.
Do narzędzi, które powinny być na wyposażeniu skrzynki narzędziowej każdego fachowca, należą m.in. ściernice, a konkretnie ściernice trzpieniowe. Te uniwersalne narzędzia wykorzystuje się do szlifowania, polerowania i czyszczenia różnych powierzchni.
Ściernica trzpieniowa – narzędzie do szlifowania metalu, drewna i tworzyw sztucznych
Ściernice, znane też jako tarcze szlifierskie, służą do cięcia i szlifowania metalu, węglików spiekanych i innych materiałów. Materiał ścierny jest przyklejony do metalowego lub gumowego podkładu, który jest zamocowany na wałku z uchwytem zwanym trzpieniem. Ściernice są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, przeznaczonych do konkretnych zastosowań.
Ściernice używane są do szlifowania, czyli procesu usuwania materiału z obrabianego przedmiotu przez ścieranie. Szlifowanie to proces obróbki skrawaniem, w którym wykorzystuje się materiał ścierny do usuwania nadmiaru materiału z obrabianego przedmiotu lub powierzchni. Szlifowanie może być wykonywane za pomocą narzędzi ręcznych lub maszyn CNC. W szlifierkach stosuje się ściernice wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze materiały do produkcji ściernic to: węglik krzemu, tlenek glinu, elektrokorund chromowy i diament. Każdy rodzaj jest przeznaczony do określonych zastosowań, takich jak obróbka metali lub polerowanie tworzyw sztucznych.
Ściernice trzpieniowe – popularne rodzaje ściernic
Jak zostało wyżej wspomniane, ściernice, w tym ściernice trzpieniowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Rodzaj ściernicy dobiera się do materiału, który ma być poddany obróbce skrawaniem. Spotkać można takie rodzaje ściernic jak:
- ściernice z tlenku glinu – ściernice te są używane do ogólnego szlifowania, wykańczania i usuwania zadziorów, a także do kształtowania odlewów i spoin. Wykazują także wysoką skuteczność w usuwaniu rdzy z narzędzi i sprzętu. Ściernice z tlenku glinu są dobre do szybkiego usuwania materiału;
- ściernice z tlenku aluminium o grubym ziarnie – ściernice te mają większe cząstki ziarna, więc usuwają więcej materiału na obrót niż ściernice o drobnym ziarnie. Są one często używane do agresywnych operacji szlifowania, takich jak cięcie stali nierdzewnej lub narzędziowej oraz usuwanie twardej farby lub powłok z powierzchni bez uszkadzania znajdującego się pod nimi materiału;
- ściernice korundowe – używane do szlifowania trudno skrawalnych metali, takich jak stal nierdzewna, stopy tytanu i stale hartowane o znacznej grubości. Umożliwiają obróbkę przy dużych prędkościach bez tworzenia się ciepła i zniekształceń, dzięki swojej twardości.
Gdzie używa się ściernic trzpieniowych? Szerokie zastosowanie narzędzi ściernych
Ściernice trzpieniowe mają wiele różnych zastosowań. Używa się ich powszechnie m.in. w przemyśle, w tym w następujących branżach:
- przemyśle budowlanym – ściernice trzpieniowe są używane w różnych pracach budowlanych. Przydają się np. do szlifowania powierzchni betonowych, aby można je było ponownie pomalować lub pokryć nowymi materiałami. Używają ich także pracownicy budowlani, którzy potrzebują dostępu do trudno dostępnych miejsc podczas napraw i konserwacji budynków i innych konstrukcji;
- przemyśle motoryzacyjnym – ściernice trzpieniowe są używane w zakładach produkcyjnych branży motoryzacyjnej do szlifowania części przed ich pomalowaniem lub przymocowaniem do innych elementów. Można je również stosować do polerowania i szlifowania po lakierowaniu, a także na pojazdach podczas napraw i konserwacji.
Ściernica trzpieniowa znajdzie też zastosowanie w przydomowym warsztacie. Majsterkowicz-amator może jej użyć np. do szlifowania samodzielnie skonstruowanych mebli.
Sprzedaż i dystrybucja ściernic trzpieniowych – szeroki wybór wysokiej jakości ściernic, dostępny w ofercie hurtowni internetowej Batel
Ściernice trzpieniowe to narzędzia uniwersalne, które mogą przydać się w wielu różnych rodzajach prac remontowych i wykończeniowych. Idealnie nadają się do szlifowania i polerowania powierzchni z metalu, ceramiki czy drewna. Ściernica trzpieniowa ze spoiwem ceramicznym sprawdzi się przy obróbce skrawaniem.
Hurtownia Batel oferuje swoim klientom ilości hurtowe ściernic trzpieniowych. Hurt to znaczna oszczędność pieniędzy – robiąc zakupy w hurtowni, płaci się mniej niż w sklepie budowlanym. Żeby zamówić hurtowe ilości materiałów ściernych, wystarczy wejść na stronę internetową hurtowni, odnaleźć w katalogu produkty interesującego nas typu, a następnie skontaktować się z pracownikiem firmy Batel, by dopełnić formalności. Produkty zostaną wysłane na wskazany adres, po dokonaniu płatności. Zakupy w hurtowni Batel to niska cena i gwarancja zadowolenia.