Pilniki obrotowe – doskonałe narzędzia do obróbki metali, aluminium czy tworzyw sztucznych

Branża budowlano-remontowa to pojęcie niesamowicie obszerne. Zawiera się w nim szeroki wachlarz różnego rodzaju prac. Obejmuje m.in. prace murarskie, dekarskie, ślusarskie, tynkarskie, malarskie czy wykończeniowe. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w poszczególnych rodzajach zleceń.

Wiele prac z zakresu robót remontowo-budowlanych wymaga posiadania konkretnej wiedzy i umiejętności. Tego rodzaju zlecenia powinni wykonywać wykwalifikowani fachowcy, którzy poradzą sobie z zadaniem znacznie szybciej i sprawniej niż osoba niedoświadczona, dzięki czemu efekt końcowy będzie zadowalający. Jednak nie każde zadanie wymaga specjalistycznych umiejętności – niektóre prace remontowe mogą być realizowane przez majsterkowiczów amatorów. Grunt to odpowiednie przygotowanie, zarówno pod względem wiedzy, jak i narzędzi.

Jeśli o narzędziach mowa, one również stanowią bardzo obszerną grupę. Są narzędzia ręczne i stacjonarne, proste i znacznie bardziej zaawansowane. Niektóre z nich są wykorzystywane do precyzyjnych prac, np. wyrównywania i szlifowania różnych materiałów. Przykładem takich narzędzi są pilniki obrotowe.

Pilniki obrotowe – co to jest? Z czego wytwarza się pilniki obrotowe?

Pilniki obrotowe składają się z wałka, na którym znajduje się pewna liczba zębów tnących. Podczas użytkowania pilnika zęby tnące, obracając się, nacinają powierzchnię metalu, aluminium czy tworzywa sztucznego. Dzięki temu możliwe jest kształtowanie, wygładzanie i wykańczanie obrabianej powierzchni. Pilników obrotowych można używać na płaskich powierzchniach, jak w przypadku szlifierki stołowej lub kątowej, albo na powierzchniach zakrzywionych, używając np. szlifierki kątowej z przystawką do tarczy listkowej.

Pilniki obrotowe są dostępne w wielu różnych rozmiarach, kształtach i typach, więc nie powinno być problemu, by dobrać narzędzie odpowiednie do konkretnego zadania. Niektóre z nich służą do wykańczania zewnętrznej powierzchni materiału (np. metalu), a inne do wycinania w nim otworów. Jedyne, co trzeba zrobić, to znaleźć odpowiedni pilnik obrotowy do danego projektu.

Pilniki obrotowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, w tym ze stali, tytanu, stali szybkotnącej, węglików spiekanych i materiałów ceramicznych. Pilniki obrotowe z węglika spiekanego mają wysoką twardość i są trwalsze niż inne rodzaje pilników. Mają również lepsze wykończenie powierzchni niż inne narzędzia tego rodzaju.

Jakie są rodzaje pilników obrotowych? Pilniki obrotowe i ich zastosowanie

Pilniki obrotowe służą do precyzyjnego piłowania i wykańczania powierzchni z aluminium, stali, metali nieżelaznych czy tworzyw sztucznych. Można ich używać do ostatecznego wykończenia powierzchni lub do usuwania niewielkich ilości materiału.

Pilniki obrotowe występują w kilku rozmiarach oraz kształtach. Najpopularniejsze są pilniki okrągłe, półokrągłe i kwadratowe.

  • Pilnik okrągły jest najczęściej używanym pilnikiem obrotowym, znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Można go używać do usuwania zadziorów z części metalowych, z otworów w blachach oraz do wygładzania szorstkich odlewów przed ich obróbką. Pilnik okrągły przydaje się również do usuwania nadmiaru materiału z części, które są zbyt duże lub grube dla innych narzędzi ręcznych, takich jak szlifierki stołowe i tarcze druciane.
  • Pilniki półokrągłe to narzędzia powszechnie używane m.in. przez mechaników i ślusarzy, ponieważ można ich używać w obu kierunkach na obrabianym przedmiocie, aby uzyskać gładką powierzchnię lub wykończyć krawędzie na kawałku metalu.
  • Pilniki kwadratowe są często używane przez jubilerów, ponieważ można nimi łatwo dotrzeć do ciasnych miejsc, w których inne rodzaje pilników nie mieszczą się ze względu na swój kształt.

Wyżej wymienione rodzaje pilników nie wyczerpują listy. Można spotkać jeszcze m.in. pilniki owalne, stożkowe, a także kuliste.

Pilniki obrotowe do metalu i stali – przydatne przy precyzyjnej obróbce

Pilniki obrotowe znane są również jako frezy do metalu. Materiał, z którego się je wykonuje (węgliki spiekane, stal nierdzewna itp.), zapewnia wysoką trwałość i żywotność produktu, a także wysoką skuteczność podczas pracy.

Jedną z głównych funkcji pilników obrotowych jest usuwanie metalu z powierzchni. Stosuje się je do nadawania kształtu i wygładzania części metalowych, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Pilniki można stosować do każdego rodzaju metalu, ale najczęściej używa się ich do obróbki aluminium, mosiądzu, miedzi, żelaza i stali.

Główną zaletą pilników obrotowych jest to, że mogą one usuwać metal z większą prędkością niż zwykłe pilniki – w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu razy szybciej. Dzięki temu idealnie nadają się do szybkiego usuwania dużych ilości materiału, pozostawiając jednocześnie gładkie wykończenie obrabianego przedmiotu.

Pilniki obrotowe do metalu i nie tylko dostępne w hurtowni internetowej Batel. Hurt – sprzedaż i dystrybucja narzędzi

Pilniki znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, ślusarstwie czy branży jubilerskiej, ale mogą być również użyteczne przy majsterkowaniu w przydomowym warsztacie. Produkty te cechuje wysoka wytrzymałość i skuteczność, dlatego warto mieć je w zanadrzu.

Pilniki obrotowe wysokiej jakości znajdują się w ofercie hurtowni internetowej Batel. Firma ta oferuje ilości hurtowe narzędzi, takich jak pilniki w atrakcyjnych cenach. Zakupy w hurtowni internetowej to nie tylko oszczędność, ale i wygoda. Wystarczy dostęp do internetu i kilka wolnych chwil. Zamówienie można złożyć u konsultanta firmy Batel i zamówić odpowiednią liczbę artykułów – w zależności od zapotrzebowania – na wskazany adres. W razie potrzeby pracownik hurtowni udzieli też klientowi dodatkowych informacji. Batel to szybka obsługa, sprawna sprzedaż i dobre ceny, warto sprawdzić to samemu.