-
- Podkładki, Zwykłe
Podkładka fi 05 oc. DIN-125
- indeks: 125R05
-
- Podkładki, Zwykłe
Podkładka fi 06 oc. DIN-125
- indeks: 125R06
-
- Podkładki, Zwykłe
Podkładka fi 08 oc. DIN-125
- indeks: 125R08
-
- Podkładki, Zwykłe
Podkładka fi 10 oc. DIN-125
- indeks: 125R10
-
- Podkładki, Zwykłe
Podkładka fi 12 oc. PN-82005 DIN-125
- indeks: 125R12
-
- Podkładki, Zwykłe
Podkładka fi 14 oc. DIN-125
- indeks: 125R14
-
- Podkładki, Zwykłe
Podkładka fi 16 oc. DIN-125
- indeks: 125R16
Podkładka pod śrubę i nakrętkę – rodzaje i zastosowania podkładek
Jakość połączenia zależy od doboru podkładki. Podkładki są podzielone na wiele kategorii, w zależności od celu i zastosowania. Mogą być stosowane do śrub lub nakrętek, które pasują do różnych rodzajów materiałów. Np. może to być stal, aluminium, mosiądz lub plastik.
Standardowe płaskie podkładki pod śruby
Podkładki płaskie są przeznaczone do rozłożenia obciążenia przy dokręcaniu i zapobiegania uszkodzeniom nakrętki i śruby. Zapewniają one również powierzchnię do nakładania uszczelniacza (np. kleju do gwintów) na górze nakrętki.
Podkładki do śrub są podzielone na trzy klasy w zależności od jakości, jaką zapewniają.
Klasa 1 – pozbawione zadziorów, zadrapań i innych uszkodzeń, które mogą prowadzić do korozji lub pęknięć.
Klasa 2 – drobne wady, takie jak głębokie rysy, wgniecenia i drobne plamki rdzy. Funkcjonalne, ale mało estetyczne.
Klasa 3 – zazwyczaj używane wyłącznie do celów dekoracyjnych. Ich ogólny wygląd jest wystarczający, aby nadawały się tylko do tego typu zastosowań. Nie mają otworów ani całkowicie okrągłych krawędzi.
Inne rodzaje podkładek zabezpieczających
Podkładki zabezpieczające są przeznaczone do zapobiegania poluzowaniu się śrub lub nakrętek. Często składają się z kilku elementów, które mogą obracać się wokół śruby, tworząc tarcie pomiędzy nakrętką a elementem złącznym. Główną funkcją jest rozłożenie sił na dużej powierzchni elementu, co utrudni jego przemieszczanie się.
Pierwsza wersja wyposażona jest w dwa napięte pierścienie sprężyste. Ten typ nazywany jest również podkładką angielską lub podkładką falistą. Charakteryzuje się stosunkowo niskim współczynnikiem tarcia i przy regularnym użytkowaniu staje się nieefektywny. W przypadku stosowania materiałów ołowianych (mosiądz, brąz) można rozważyć zastosowanie specjalnych płaskich i stożkowych (lub zaokrąglonych) kształtów z otworami.
Druga wersja ma sprężynę umieszczoną pomiędzy dwoma płaskimi metalowymi płytami o zwiększonym tarciu. Aby zapobiec uszkodzeniu łba śruby, wyposażona jest ona w gumowy lub metalowy pierścień, który dociska czoło elementu podczas obracania się pod wpływem nacisku.
Trzecia wersja jest podobna do drugiej, ale dodatkowo oferuje pierścień, który uniemożliwia obrót wokół osi śruby. Dlatego ten typ podkładki nazywany jest „jednokierunkową” lub „ząbkowaną”. Jej działanie zależy od siły obrotowej przekazywanej na nią przez zewnętrzne części nakrętki lub przez dokręcanie.
Można je znaleźć w różnych rozmiarach i typach podkładek pod śruby:
a – standardowy (najczęściej spotykany),
b – stożkowe,
c – ząbkowane,
d – z siłą sprężyny,
e – płaska podkładka blokująca z ząbkami.
Specjalną wersją trzeciego typu jest pierścień blokujący. Jego zadaniem jest zapobieganie obracaniu się łącznika względem elementu mocującego, np. podczas dokręcania śrub na belkach stalowych.
Czwarta wersja podkładki blokującej ma obie funkcje: zapobiega obrotowi i rozkłada siły na dużą powierzchnię. Jej podstawowymi elementami są dwie metalowe płytki, które zamykają się w jednym kierunku i otwierają w drugim, zapewniając wysoką odporność na poślizg dzięki zwiększonemu tarciu. Podkładki tego typu mogą być wykonane z różnych materiałów w zależności od potrzeb: stal, stal nierdzewna itp.
Podkładki sprężyste to cienkie płytki o ostrych kątach, których zadaniem jest zapewnienie docisku łba śruby do czoła mocowania. Zależy to od dwóch sił: dokręcania i rozciągania. Mogą być stałe lub otwarte, płaskie lub stożkowe. Pierścienie sprężyste są uważane za podkładki cienkościenne, co oznacza, że nie mają otworu na śruby. Ich głównym zadaniem jest rozłożenie siły na dużej powierzchni przy jednoczesnym zapewnieniu dodatkowej kompresji w niektórych częściach, dzięki czemu śruby pozostaną szczelne nawet jeśli zostaną uszkodzone przez wibracje lub korozję. Ten typ jest używany głównie podczas pracy z uszczelnieniami wodoszczelnymi, np. na łodziach. Są one wykonane w całości z blachy stalowej i nie mają fazowanej powierzchni bocznej. Jeden koniec służy jako łeb śruby, a drugi jako nakrętka.
Metalowe lub plastikowe pierścienie z otworami służą do mocowania śrub o nietypowych kształtach, umieszczonych po szczelnej stronie połączenia. Pierścień napina się na całej długości, zapewniając kompensację nierówności powierzchni. Jego głównym zadaniem jest uniemożliwienie obracania się śruby na skutek bezwładności lub drgań. Dodatkowo pozwala na dokręcanie śrub z niegwintowanym trzpieniem lub nierównym gwintem (np. przy dokręcaniu nakrętek sześciokątnych), ponieważ nie wymaga ich obracania względem siebie podczas montażu i demontażu. Służy więc jako podkładka stała i zapewnia skuteczne dokręcanie na dużej powierzchni styku.
Powyższy opis to jednak tylko niewielka część podkładek, jakie dzisiaj są stosowane na całym świecie. Produktów o podobnych zastosowaniach jest całe mnóstwo i trudno jest je zliczyć. Jedno jest pewne – jeśli szukasz pewnego dostawcy podkładek i innych elementów złącznych dla swojej hurtowni lub firmy, to świetnie trafiłeś. Przedsiębiorstwo Batel od 20 lat zaopatruje Poznań i całą Wielkopolskę w szeroki zakres artykułów budowlanych, w tym artykuły złączne, takie jak podkładki. Jeśli szukasz pewnego dostawcy, który gwarantuje terminowość dostaw i produkty w rewelacyjnych cenach, skontaktuj się z nami. Napisz mail lub zadzwoń, a nie zawiedziesz się!