Metalowe Nakrętki – trwałe mocowania dzięki artykułom złącznym

Nakrętki metalowe charakteryzują się trwałością i wytrzymałością. Najczęściej wykonane są z metalu, ale można również spotkać nakrętki plastikowe czy gumowe. Głównym przeznaczeniem nakrętek jest wykonanie trwałego połączenia z mocowanymi przedmiotami. Dlatego też mogą być stosowane zamiast śrub, gwoździ czy nitów.
Jest to szczególnie przydatne, gdy zachodzi potrzeba łatwego montażu i demontażu, jak w przypadku mebli, maszyn czy artykułów gospodarstwa domowego. Nakrętki metalowe są stosowane nie tylko ze względu na swoją solidność, ale również dlatego, że po zużyciu mogą być poddane recyklingowi – co oznacza, że mają mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu do innych elementów złącznych.
Nakrętki można podzielić na kilka różnych klas. Pierwszy podział to podział na metalowe elementy złączne i elementy z tworzyw sztucznych. Nakrętki metalowe wykonane są z metali takich jak cynk, żelazo, aluminium czy stal. Drugi podział opiera się na sposobie mocowania do przedmiotu: nakręcane oznacza, że pomiędzy nakrętką a powierzchnią jest połączenie gwintowe, na którym ta pierwsza jest zamocowana. Trzeci podział nakrętek opiera się na kształcie, a mianowicie na tym, czy są one kołnierzowe, czy też nie.
Nakrętki z kołnierzem mają większą powierzchnię, która może być wykorzystana do przyłożenia siły. Przykładowo oznacza to, że nakrętka będzie bardziej stabilna na płaskiej śrubie niż na takiej o gładkiej powierzchni, gdzie ma miejsca, do którego mogłaby się przyczepić.
I wreszcie, jest nakrętka dzielona – ten typ nakrętek występuje w dwóch częściach, które są ściskane razem, gdy są używane. To sprawia, że są one łatwiejsze do umieszczenia na śrubach w porównaniu z innymi typami nakrętek.
Najczęstsze klasyfikacje przy wyborze elementów złącznych do konkretnych zastosowań to M (miscellaneous ) i UNC (Unified Coarse). Innym ważnym czynnikiem przy wyborze pomiędzy różnymi rodzajami nakrętek, jest średnica nominalna, która wskazuje rozmiar elementów złącznych.
Ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów metalowych elementów złącznych, nie jest możliwe wymienienie ich wszystkich w jednym artykule. Przyjrzyjmy się więc niektórym z nich.
Istnieją nakrętki samozaciskowe z grzbietami na obwodzie, które po ściśnięciu mogą chwytać materiał. Dzięki temu można je mocować do cienkich blach bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.
Podkładki samozabezpieczające są stosowane ze śrubami i wkrętami, ponieważ zapobiegają obracaniu się elementów złącznych pod wpływem dużego momentu obrotowego. Nakrętki do stosowania w betonie (w kształcie kopuły), które zapewniają pewny chwyt śruby w litym materiale, takim jak mur lub kamień.
W przypadku gwintowanych elementów złącznych, które nie są zbyt mocne, zaleca się stosowanie podkładek o niskim nacisku. Metalowe nakrętki mogą być używane zamiast śrub i gwoździ przy produkcji mebli. Metalowa nakrętka będzie miała większą wytrzymałość niż nit, przy czym będzie trzymać rzeczy tak samo dobrze.

Nakrętki sześciokątne

Nakrętki sześciokątne (zwane także nakrętkami dwuheksowymi lub sześciokątnymi) to rodzaj nakrętek o sześciu bokach. Zostały one stworzone, aby umożliwić przenoszenie większego momentu obrotowego niż jest to możliwe przy użyciu nakrętek sześciokątnych o czterech bokach.
Mają one również większą wytrzymałość na ścieranie niż nakrętki z rowkiem. Boki nakrętki sześciokątnej są wycięte w taki sposób, że gdy się ją dokręca, występuje dodatkowa siła trzymania, ze względu na zwiększone tarcie między powierzchniami.
Zewnętrzne krawędzie zostały obrobione pod kątem tak, że podczas dokręcania dwa przeciwległe rogi zagłębiają się w materiał, z którego są wykonane, i w ten sposób zwiększają obszar zaangażowania.
Nakrętki sześciokątne są podobne do śrub sześciokątnych w tym, że mają 6-fasetową konstrukcję. Nakrętki sześciokątne będą zwykle używane z elementami, takimi jak gwinty i gniazda, podczas gdy śruby sześciokątne będą zwykle używane z elementami, takimi jak niegwintowane trzony.

Nakrętki Wielkopolska – hurtownia artykułów złącznych i nakrętek Poznań

Hurtownia Batel ma do zaoferowania szeroki zakres produktów z kategorii artykułów złącznych, w tym także nakrętek. Jeśli szukasz firmy, z którą zwyczajnie dobrze się współpracuje, w której warunki są jasne, dostawy terminowe, a ceny rozsądne, odezwij się do nas!