You are currently viewing Elektronarzędzia – profesjonalne marki czy budżetowe produkty? Czy droższe narzędzia zawsze są lepsze?

Elektronarzędzia – profesjonalne marki czy budżetowe produkty? Czy droższe narzędzia zawsze są lepsze?

Trudno dziś wyobrazić sobie remont czy prace wykończeniowe bez użycia elektronarzędzi. Urządzenia te na stałe weszły do repertuaru fachowców działających na co dzień w branży budowlano-remontowej. Szybkość, skuteczność i łatwość obsługi – dzięki tym cechom elektronarzędzia znacząco ułatwiają pracę specjalistom wykonującym większe i mniejsze zlecenia.

Kilka słów na temat elektronarzędzi

Elektronarzędzia występują w wielu różnych typach i rozmiarach. Obejmują one wiertarki, piły i szlifierki, a także inne ręczne narzędzia, które wykorzystują energię elektryczną jako zasilanie. Wiele elektronarzędzi ma przewody, które podłącza się do gniazdek ściennych lub przedłużaczy, dzięki czemu można ich używać w oddaleniu od głównej instalacji elektrycznej domu. Są również dostępne wersje bezprzewodowe, inaczej mówiąc, akumulatorowe. Urządzenia te nie wymagają żadnych przewodów do pracy, można więc się nimi swobodnie posługiwać bez obaw o plączące się kable. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym naładowaniu baterii, żeby uniknąć niepożądanych przestojów w trakcie pracy. Kupując elektronarzędzia, warto również zwrócić uwagę na moc urządzenia i upewnić się, że dany sprzęt będzie odpowiedni dla naszych celów.

Elektronarzędzia można też podzielić na dwie kategorie pod względem sposobu użytkowania: na ręczne i stacjonarne. Ręczne elektronarzędzia są poręczne i przenośne, więc można wygodnie używać ich w różnych miejscach, przenosząc w razie potrzeby. Jedna osoba może je komfortowo obsługiwać. Jeśli natomiast chodzi o stacjonarne elektronarzędzia, są one zwykle ciężkie i przeznaczone do zamocowania w jednym miejscu przed rozpoczęciem użytkowania.

Elektronarzędzia – na co uważać, wykorzystując taki sprzęt?

Elektronarzędzia to znaczne ułatwienie – dzięki nim wiele zadań w trakcie budowy czy remontu przebiega sprawnie i szybko. Jednak nie należy zapominać o tym, że mogą one być również niebezpieczne dla użytkownika, jeśli ten nie używa ich prawidłowo lub jeśli nie przestrzega należytych środków ostrożności podczas pracy w pobliżu ludzi lub zwierząt domowych. Podczas używania elektronarzędzi należy zawsze nosić ochronę oczu, ponieważ odłamki powstające podczas cięcia lub wiercenia mogą uszkodzić oczy. Aby się przed tym zabezpieczyć, należy założyć okulary lub gogle ochronne. Warto również stosować w trakcie pracy ochronę słuchu – głośne urządzenia, takie jak piły stołowe i wiertarki udarowe, generują hałas o wysokim natężeniu. Ekspozycja na tego rodzaju głośne dźwięki może trwale uszkodzić słuch. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, należy zawsze działać zgodnie z zasadami BHP.

Jakie rodzaje elektronarzędzi spotkamy w sklepie z narzędziami?

Elektronarzędzia występują w wielu typach i wariantach. Mogą mieć różną moc, gabaryty oraz przeznaczenie. Jakie rodzaje produktów z kategorii elektronarzędzi są używane najczęściej na budowie czy w trakcie prac remontowych? Zaliczamy do nich m.in.:

  • Piły tarczowe. Piła tarczowa to ręczne narzędzie elektryczne służące do cięcia prostych lub zakrzywionych linii w drewnie, plastiku lub materiałach metalowych. Wyposażona jest w ostrze, które obraca się, przechodząc przez obrabiany materiał. Istnieją różne rodzaje pił tarczowych, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie, wykorzystując ruch posuwisto-zwrotny do stworzenia kontaktu ostrza z obrabianym materiałem. Piły tarczowej używa się m.in. do cięcia dużych kawałków tarcicy na mniejsze, jak również do cięcia blach, sklejki i płyt gipsowych. Ostrze tego typu piły jest zazwyczaj znacznie szersze niż w przypadku pił stołowych i wyrzynarki, i może być regulowane w celu cięcia pod różnymi kątami;
  • Szlifierki kątowe. Szlifierka kątowa to elektronarzędzie używane do szlifowania, piaskowania i polerowania. Może być używana do cięcia metalu i innych twardych materiałów, ale często wykorzystuje się ją do usuwania materiału poprzez szlifowanie. Szlifierka kątowa jest najczęściej używana w budownictwie, naprawach samochodowych i zakładach przemysłowych. Szlifierki kątowe są najczęściej wyposażone w regulowaną osłonę, która pomaga chronić użytkownika przed iskrami i odłamkami powstającymi podczas szlifowania. Mają też specjalny uchwyt, dzięki czemu użytkownik zyskuje większą stabilność i precyzję podczas pracy;
  • Wiertarka udarowa. Wiertarki udarowe są stosowane przede wszystkim do wiercenia w murze, betonie lub kamieniu. Wykorzystują one obrotowy mechanizm udarowy, który zapewnia wysoki moment obrotowy i niską prędkość obrotową, co oznacza, że wiertło pozostaje chłodne i ma dłuższą żywotność niż w przypadku zwykłej wiertarki. Wiertarki udarowe nadają się do wbijania śrub w twarde materiały, takie jak drewno i metal. Wkrętarki udarowe zwykle mają zmienne prędkości i mogą szybko zmieniać kierunek obrotu, więc można ich używać do różnych zadań na budowie.

Elektronarzędzia – czy drogie zawsze znaczy dobre? Inwestować w markowe narzędzia czy wybrać tańszą alternatywę?

Przyjęło się, że te droższe produkty są jednocześnie najlepsze. Jednak w przypadku elektronarzędzi nie zawsze ta zasada ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie trzeba inwestować w najdroższe urządzenia na rynku, by sprawnie i szybko wykonać niezbędne prace remontowe czy wykończeniowe.

Doskonałym przykładem są tu elektronarzędzia DWT. Owszem, można iść do sklepu budowlanego i kupić elektryczną piłę szablastą lub wiertarko-wkrętarkę z najwyższej półki, ale zanim to zrobimy, powinniśmy zadać sobie pytanie: „Czy naprawdę warto wydawać tyle pieniędzy?”. DWT to marka, która oferuje klientom znakomite elektronarzędzia, dzięki którym bez problemu można zrealizować wiele rodzajów prac remontowych. Narzędzia dostępne w ofercie DWT są solidne i cieszą się wśród fachowców dobrą opinią. Można kupić m.in. takie elektronarzędzia DWT, jak: klucz udarowy, młot udarowo-obrotowy, opalarka, pilarka tarczowa, spawarka inwertorowa, szlifierka kątowa, szlifierka oscylacyjna, wiertarka udarowa czy wyrzynarka.

Zakup narzędzi marki DWT z pewnością się opłaci. Wybierając elektronarzędzia DWT, klient nie przepłaca, a jednocześnie zapewnia sobie doskonałą jakość pracy. Cena produktów DWT jest zachęcająca i przyjazna dla kieszeni, a jeśli idzie to w parze z wysoką jakością sprzętu, to po co przepłacać?