Podczas budowy nowego domu należy pomyśleć o wielu rzeczach. Trzeba wykonać dokładne pomiary, zamówić odpowiednią ilość materiałów budowlanych, zorganizować sprawną ekipę fachowców – zaplanowanie tego wszystkiego nie jest prostym zadaniem. Zwykle podobnie – tylko na mniejszą skalę – wygląda sytuacja z przeprowadzaniem remontu w mieszkaniu. Kluczowe jest właściwe przygotowanie.
Do jednych z najczęściej wykonywanych prac remontowych zalicza się układanie płytek ceramicznych na ścianie lub podłodze. Wiele osób woli nie ryzykować i zostawia to zadanie fachowcom. Niektórzy jednak decydują się na samodzielne układanie płytek ceramicznych w swojej łazience czy kuchni. Tak naprawdę nie jest to zadanie wyjątkowo skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i zadbać o właściwe przygotowanie podłoża oraz naszykowanie niezbędnych materiałów.
Dlaczego płytki ceramiczne są tak popularne?
Płytki ceramiczne są popularne z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że są trwałe i mogą służyć przez wiele lat. Mają również doskonałą odporność na wodę i ciepło. W rzeczywistości są one jedną z niewielu opcji podłogowych, które mogą być stosowane w łazienkach i kuchniach.
Płytki tego rodzaju są również łatwe do czyszczenia i konserwacji – są bardzo higieniczne, ponieważ nie wchłaniają kurzu ani brudu, tak jak robi to drewno lub dywan, więc wymagają mniej czyszczenia niż inne rodzaje podłóg. Wystarczy mop z czystą wodą lub z dodatkiem detergentu, a do poważniejszych zabrudzeń – specjalny płyn lub piana czyszcząca. Jednak większość codziennych zabrudzeń usuniemy nawet suchą szmatką.
Płytki ceramiczne występują w wielu różnych stylach, dlatego da się bez problemu dobrać idealny typ dla każdego pomieszczenia w domu – od kuchni po łazienki, salony i sypialnie. Można nawet znaleźć płytki ceramiczne na zewnątrz dla patio i balkonów. Estetycznie i równo ułożone płytki mogą znacznie podnieść atrakcyjność otoczenia.
Na co zwrócić uwagę przed układaniem płytek ceramicznych?
Jeśli decydujemy się użyć płytek ceramicznych do podłogi w kuchni czy łazience, istnieje kilka rzeczy, które powinniśmy rozważyć przed rozpoczęciem procesu instalacji:
- Rozmiar płytki. Płytki występują w różnych rozmiarach, dlatego powinniśmy zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy. Przy wybieraniu płytek, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć, jaki rozmiar będzie pasował najlepiej do naszego pomieszczenia itd.
- Gruntowanie. Warto przed rozpoczęciem właściwej pracy przygotować podłoże przy pomocy środka gruntującego. Poprawi to m.in. przyczepność płytek ceramicznych. Można użyć np. gruntu uniwersalnego Den Braven.
- Naszykowanie niezbędnych materiałów i sprzętu. Podczas układania płytek ceramicznych mogą nam się przydać takie artykuły, jak: poziomnica, paca, sznur traserski, krzyżyki glazurnicze (znane też jako krzyżyki dystansowe), fuga, przycinarka (narzędzie do cięcia płytek), listwy wykańczające oraz oczywiście klej do mocowania płytek ceramicznych.
- Wybór odpowiedniego rodzaju zaprawy klejowej. Zaprawa klejowa to jeden z najważniejszych materiałów przy układaniu płytek. Będąc z wizytą w sklepie budowlanym, można natknąć się na różne rodzaje klejów do płytek ceramicznych. Znajdziemy m.in. kleje dyspersyjne, elastyczne oraz szybkowiążące. To, jakiego kleju powinno się użyć, zależy zarówno od wielkości płytek ceramicznych, jak i rodzaju podłoża. Jednym z wartych uwagi produktów do klejenia płytek jest gotowy do użycia klej do płytek dekoracyjnych marki Jurga.
- Wybór odpowiedniej fugi. Płytki podłogowe i ścienne wymagają użycia właściwej fugi. Fugowanie podkreśla charakter płytek ceramicznych i wpływa na efekt końcowy. Do dyspozycji mamy tu fugi cementowe, epoksydowe lub cementowo-epoksydowe – również należy je dobierać do typu płytek i przeznaczenia.
Układanie płytek ceramicznych – jak to robić? Od czego zacząć pracę?
Układanie płytek ceramicznych wymaga staranności, precyzji i delikatności. Dlatego wiele osób decyduje się na wynajęcie profesjonalistów. Jednak każdy, kto uważa, że samodzielne układanie płytek ceramicznych to zadanie, któremu da radę sprostać, powinien wykonać następujące kroki:
- Usunąć stare płytki z powierzchni, na której były zainstalowane. Zeskrobać pozostałą warstwę kleju za pomocą szpachli. Wyczyścić powierzchnię dokładnie ciepłą wodą z łagodnym detergentem i dobrze spłukać. Pozwolić jej całkowicie wyschnąć przed przystąpieniem do dalszych czynności;
- Użyć poziomnicy, aby upewnić się, że podłoga jest idealnie płaska i równa na całej długości i szerokości. Jeśli to konieczne, użyć podkładek pod wysokie punkty w celu wyrównania podłoża;
- Upewnić się, że wszystkie połączenia między sekcjami podłogi są szczelne i równe, uderzając każdą sekcję płytek gumowym młotkiem lub dobijakiem podczas dopasowywania. Należy unikać zbyt mocnego uderzania lub używania nadmiernej siły, ponieważ może to spowodować uszkodzenie krawędzi płytek lub spowodować ich przesunięcie, powodując przerwy między płytkami;
- Oczyścić krawędzie płytek z kurzu i brudu np. za pomocą starej szczoteczki do zębów zanurzonej w ciepłej wodzie, aby płytki prawidłowo przylegały do podłoża;
- Przede wszystkim zachować spokój i wykazać się cierpliwością – pośpiech może zadziałać na naszą niekorzyść i negatywnie wpłynąć na końcowy rezultat prac.